Afrika v Českých Budějovicích již není. Artefakty byly přestěhovány do depozit a archívů, zůstaly krásné vzpomínky a zážitky.
Výstava starého afrického umění trvala od 28.4. 2023 do 1.1.2024 a byla to prozatím nejobsáhlejší výstava jakou Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích realizovalo.
V prní části návštěvníkům nabídla pohled do světa přírodních krás od zvířat až po ochranářské aktivity. Fotografické projekce přiblížily druhovou pestrost národních parků východní a západní Afriky. Prohlídnout bylo možné osteologický materiál největší africké kočkovité šelmy, lebku hrocha i žirafy nebo kostru pelikána. Přírodu bylo možné obdivovat v prvním sále výstavy, kde byly vystaveny také hudební nástroje typu djembe, konga, balafon, gongoma, bolon a podobné. Barevnost Afriky je dokonale zobrazena v látkách, které zde také nechyběly. Sál zdobily obrazy afrických umělců, které znázorňovaly převážně přírodu a kulturu. Velkoformátové obrazy tvořené technikou "sadza" se staly dominantou sálu.
Druhý a mnoho prostornější sál nabídnul pravé art africké umění. To, které již mizí a které pravděpodobně zmizí v čase. Zub času byl vidět na mnoha maskách i soškách. Převážná většina vystavovaných předmětů sloužila do poslední chvíle svému účelu, někdy i do posledního dechu svého majitele.
V sále s africkým kmenovým uměním byly vystavovány rituální masky, fetiše, sošky a zbraně z více jak 100 kmenů. Některé byly používány k plodnosti půdy a žen, k přivolávání deště, slavnostem, při iniciačních slavnostech. Dodnes hrají velkou roli v udržení africké kultury, víry a duchovních sil v běžném životě lidí.
Ve sbírce se nalézaly velmi vzácné kousky kmenů Ekoi, Dan, Senufo, Bakongo, Baule a mnoha jiných. Mezi unikátní patřila soška Leoparda vyrobená z Beninského bronzu. Artefakty kmene Grebo jsou ve sbírkách ojediněle, protože tento kmen neuznává společenství, pouze svého boha Bodio.
Po opuštění velkého sálu se návštěvník přenesl ke šperkům, zbraním a platidlům.
Do roku 1652 probíhal převážně směnný obchod. Po příchodu evropských osadníků přišla na řadu platidla v podobě mincí. Následovaly bankovky kolonizujících zemí, po skončení kolonizace vznikaly měnové unie. Měny se různě měnily podle vládnoucích prezidentů a politických nálad. Většina měn nebyla stabilní a tak docházelo a dochází v některých zemích k vysoké inflaci. Příkladem je Zimbabwe, kde infalce dosáhla téměř 200%. Bankovka s nejvyšší hodnoutou byla 100 trilionů. Bankovky všech afrických států byly součástí výstavy.
Šperkařský průmysl byl a je důležitou součástí obživy místních obyvatel. Ručně vyráběné šperky jsou originální a jsou důkazem kultury každého státu. Výrazně se od sebe liší napříč celým kontinentem. Šperkařky používají k výrobě přírodní dostupné materiály. Náhrdelníky, náramky a náušnice pobřežních států jsou vyráběny z mušlí, kamínků. K výrobě šperků ve vnitrozemských státech se používají rohy, kůže, žíně zvířat, různá semena a korálky. Korálky můžeme najít ve většině kultur, byly dováženy z České republiky. V poslední době trh zaplavily korálky z Číny.
Tradiční africké zbraně - nože, sekery, oštěpy, luky, šípy, štíty svědčí o zručnosti tradičních afrických národů. Některé sloužily jako zbraně, jiné byly používány k rituálním obřadům nebo jako znak prestiže a moci. Na výstavě nechyběly masajské oštěpy, které byly získány od Masajů v NP Amboseli v Keni.
Příprava výstavy zabrala několik měsíců. Pracovali na ní desítky lidí stovky hodin a výsledek určitě stál za to.
Nyní se všechny artefakty přemístily do depozitu zoo a budou čekat na další příležitost.
Děkujeme všem kdo se přičinil, zapojil a výstavu navštívil.