Skrytá smrt- 2. série Ukradená divočina

Po první sérii fotek přichází druhá, která se mimo jiné zaměřila na otravy dravců, obchod s korály i zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu.


Skrytá smrt- 2. série Ukradená divočina
13.1.2020 435x Ochranářské projekty

Kampaň Ukradená divočina představuje druhou sérii osvětových fotografií. Spolu s několika českými zoo a dalšími ochranářskými organizacemi upozorní mj. na otravy dravců, obchod s korály i zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu.

Ukradená divočina, společná kampaň organizace The Kukang Rescue Program a Zoo Ostrava informující o pozadí nelegálního obchodu se zvířaty a částmi jejich těl, byla oficiálně spuštěna v polovině roku 2018. Od té doby osvětové foto-panely ve svém areálu umístilo již 14 českých a slovenských zoologických zahrad, výstava uspěla i v mezinárodní fotografické soutěži. Nyní kampaň vydává již druhou sérii fotografií. K osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty se opět připojuje několik předních českých zoologických zahrad, Zoo Praha a Safari Park Dvůr Králové dokonce zcela nově. Spolu s nimi se ke kampani přidávají i další ochranářské organizace, jako je Česká společnost ornitologická, Vulture Conservation Foundation, Global Tiger Forum, WildAid a TRAFFIC.

 

Ukradená divočina je v českém a nejspíš i v evropském prostředí jedinečná osvětová kampaň. Jejím cílem je informovat veřejnost o pozadí ilegálního obchodu s divokými zvířaty, částmi jejich těl a výrobky z nich, který probíhá především v České republice, potažmo v Evropě. Tato společná kampaň organizace The Kukang Rescue Program a Zoo Ostrava založená na mnohaletých zkušenostech Pavly Říhové, vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí, byla oficiálně spuštěna v červnu 2018 a již záhy poté získala záštitu Ministerstva životního prostředí. Celkem 10 osvětových foto-panelů o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců, suvenýry, kožešinami kočkovitých šelem, tradiční čínské medicíně apod., vytvořených na základě fotografií Lucie Čižmářové, terénní zooložky Zoo Olomouc a fotografky, si ve svém areálu vystavilo již 14 českých a slovenských zoologických zahrad, několik škol a úřadů. Miliony lidí tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území.

 

Dnešním dnem Ukradená divočina oficiálně vydává novou, již druhou sérii celkem 6 osvětových foto-panelů. Ta upozorňuje na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem, dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědů pro jejich žluč či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl pro potřeby tradičních asijských medicín. „Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak potvrdila šokující kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů kupcům v pražské vietnamské tržnici Sapa,“ vysvětluje svou motivaci pro vytvoření takto zaměřeného snímku autorka fotografií Lucie Čižmářová.

 

Výstava druhé série fotografií Ukradené divočiny je od ledna vůbec poprvé k vidění v areálu v Zoo Ostrava, Zoo Praha, v Safari Parku Dvůr Králové, Zoo Jihlava, Zoo Olomouc a od února si ji budou moci prohlédnout i návštěvníci Zoo Hluboká. Zoo Ostrava byla v létě roku 2018 první institucí, která představila fotografie první série Ukradené divočiny, a to formou stezky. Stejným způsobem je nyní prezentována i druhá série. „Jsem moc rád, že se nám povedlo spojit síly s tolika předními zoologickými zahradami a dalšími ochranářskými institucemi a společně tak upozornit na závažný problém nelegálního obchodu s divokými zvířaty, který se týká i mnoha Čechů,“ říká ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

 

V Zoo Praha i ve Dvoře Králové se Ukradená divočina tento rok objevila zcela nově, a to hned v obou sériích. „S nelegálním obchodem se zvířaty se jako Zoo Praha setkáváme buď na samém začátku řetězce, anebo na jeho konci,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „V prvním případě jde o nelegální lov zvířat, který se například v Kamerunu snažíme omezovat jak prostřednictvím projektu Toulavý autobus, tak podporou strážců rezervací. Současně ale k nám do zoo často přicházejí zvířata zabavená pašerákům u nás, v České republice. Umístěním výstavy Ukradená divočina na nejfrekventovanějším místě naší zoologické zahrady chceme nyní poukázat na mnohem větší šíři zločinů proti zvířatům a přírodě.“

 

Kromě zoologických zahrad se prostřednictvím spolupráce na propagaci těchto fotografií ke kampani připojily i další ochranářské organizace, jako jsou Česká společnost ornitologická a Vulture Conservation Foundation, zabývající se mj. otravami dravců a supů karbofuranem, Global Tiger Forum, která má za cíl ochranu tygrů, a dále WildAid a TRAFFIC bojující proti globálnímu obchodu s divokými živočichy a rostlinami a produkty z nich vyrobenými.

 

Kampaň získala uznání také na mezinárodním poli – opakovaně o ní informovala Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) a obě série fotografií Lucie Čižmářové i jejich příběh uspěly ve fotografické soutěži International Photography Awards (IPA). „Ohlasy u nás v České republice i v zahraničním ochranářském světě nás velmi těší. Jedná se o další cestu šíření osvěty o nepříliš známém nelegálním obchodu s divokými zvířaty, který je po obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi považován za nejlukrativnější odvětví nelegálního byznysu na světě,“ vysvětluje ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský.