Přicestoval druhý lidoop, z jihu Itálie do jižních Čech

Po táhlém hledání vhodného partnera pro šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus) se v Zoologické zahradě ve Dvorci u Borovan poštěstilo.


11.11.2024 699x Novinky

O získání samce z jiné zoo byla vyvíjena snaha několik let. Všechny možnosti končili s negativním výsledkem. Do hledání jedince, který by byl z hlediska věku a povahových dispozic nejvíce podobný a vhodný pro samce Bonga se zapojila sama zoo. Když už se zdálo, že není cesty, kontaktovali nás z Bioparco di Sicila. Měli ve svém chovu jednoho samce, který přišel o parťáka a stejně jako my hledali nové místo kam by mohl být šimpanz přesunutý. S chovem již dále nepočítají. Vše nabralo ten správný směr a celá transakce proběhla velmi rychle.

Přicestoval druhý lidoop, z jihu Itálie do jižních Čech

Trasa ze zoo Palermo byla dlouhá 2080 km a trvala téměř dvacet čtyři hodin. Transport zabezpečila italská přepravní společnost. Den „D“ nastal na Sv. Martina v pondělí 11.11. 2024 v ranních hodinách. Mango byl vypuštěn do venkovní expozice odkud si sám a velmi rychle našel cestu do tepla vnitřní ubikace. Přece jenom na jihu Itálie panují teploty okolo 25 °C.

Přicestoval druhý lidoop, z jihu Itálie do jižních Čech

Samec ze Sicílie se jmenuje Mango. Oba šimpanzi mají hodně společného, oba žili na italském území, Bongo v Calabrii a Mango v Palermu. Podobnost jména je čistě náhodná. Samci budou drženi několik měsíců odděleně, a aby měli čas se vzájemně dobře poznat je jim umožněn kontakt přes mříže. Do venkovního výběhu budou vpouštěni samostatně. Vývoj jejich vztahu přinese další kroky v bližším seznamování.

Veřejnost bude mít možnost vidět oba dva lidoopy již o nadcházejícím víkendu.

Přicestoval druhý lidoop, z jihu Itálie do jižních Čech

Šimpanzi patří mezi lidoopi, kteří jako jediní loví jiná zvířata od antilop až po primáty stejného druhu. Tato vlastnost je řadí mezi vysoce inteligentní zvířata navíc disponující obrovskou silou.

Z důvodu obrovského nárůstu počtu obyvatel v Africe dochází k odlesňování a k velké rivalitě mezi mezi lidmi a šimpanzi. Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil šimpanze učenlivého mezi kriticky ohrožené druhy, je také zařazen do první přílohy  Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin