Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Je řazena mezi menší druhy volavek. Vyskytuje se v jižní Evropě, Asii a především v oblasti Afriky. Zavlečena byla ale i do Ameriky a Austrálie.
V 80. letech se rozšířila i do Portugalska a Itálie. Často obývá břehy řek a močálů, hlavně ale rozlehlé travnaté pláně. Přizpůsobila se i životu poblíž lidských obydlí. V močálech hledá kořist ( hmyz, ryby, obojživelníky a malé savce). Na souši je často viděna v blízkosti slonů, kteří jí poskytují bezpečí a plaší mraky hmyzu, kterým se volavky živí. Na noc hřaduje v obrovských hejnech na stromech. Volavky se dorozumívají různými skřeky, které v případě zastrašování doplňují i naježením per na zádech a krku.
Hnízdí ve společnosti jiných ptáků. Je to monogamní pták, páry se vyhledávají na sezonu. V dalším hnízdním období si samec může vybrat jinou samici i naopak. Staví si hnízda jak na zemi tak na keřích i stromec. Samec se samici dvoří a namlouvací tance bývají rozsáhlé a složité. Samice snáší 2-5 vajec, na kterých se střídají oba rodiče. Mláďata se líhnou po 21-26 dnech. Volavky jsou schopné přijnout za vlastní i osiřelá mláďata mladší 14 dní. Mláďata opouštějí hnízdo velice brzy a lezou po okolních větvích, kde je rodiče stále krmí. Ve věku 45-60 dní opouští definitivně hnízdo a osamostatňují se. Pohlavně dospívají na 2 letech.
Břehy řek a močálů, hlavně ale rozlehlé travnaté pláně.
Ryby, hmyz, obojživelníci a malí savci.
Snáší 2-5 vajec, na kterých se střídají oba rodiče. Mláďata se líhnou po 21-26 dnech.
Výška 56 cm, rozpětí křídel je až 96 cm. Může vážit od 200 do 500 g.
Chov od roku 2017.
Zařazen do seznamu Červené knihy UICN.
https://www.iucnredlist.org/species/22697109/86454050
Třída | Ptáci (Aves) |
Řád | Veslonozí (Pelecaniformes) |
Umístění v ZOO | Výběh pro lemury, želvy a zoborožce. |
Rok od požáru zimoviště ptáků a savanových prasat. Dnes uplynul rok od tragické události v zoo. V ranních hodinách 4. 2. 2017 vznikl v zimní ubikaci ptáků a prasat požár, který byl způsoben poruchou na elektrickém topení.