Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica)

Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou.

Tygr ussurijský

Pro tygry typické pruhované zbarvení v hnědé, bílé a černé barvě slouží zároveň jako maskování. Srts je hustá a dlouhá, jelikož místo kde žijí patří mezi oblasti s nízkými teplotami po většinu roku.

Jsou to samotáři, samice v období říje značkuje své území a láká samce. Pouze v tomto období trvajícím 4 - 7 dní respektuje blízkost samce. Po skončení říje ji samec opouští, samice porodí mláďata v bezpečném úkrytu ze kterého se vzdálí až po několika dnech. Vydává se na lov. Mláďata žijí s matkou až do dvou let, za tuto dobu se musí naučit lovit a přežít. Mnohdy se stává, že při křižování teritoria narazí na samce, který může některé mládě ulovit.

Největším nepřítelem této šelmy je člověk, která ji loví pro její nádhernou kůži a který zmenšuje přírodní prostor stále narůstajícím kácením lesů. V současné době žije v zajetí více tygrů než ve volné přírodě. 

 

Biotop

Vyskytuje se v oblastech tajgy, v hustých porostech okolo řek a jezer, listnatých, smíšených i jehličnatých lesích. K životu potřebuje velké území člověkem nedotčené krajiny

Potrava

Potravou tvoří jeleni, divoká prasata a jiní menší savci, ptáci nebo ryby.

Rozmnožování

K hledání partnerů a k páření dochází nejčastěji během zimy a na jaře, asi od konce listopadu do dubna. Samice se častokrát vydává sama na cesty a hledá partnera. Tygři se páří opakovaně a zůstávají po celou dobu říje pohromadě. Tygřice je březí v průměru 104 až 106 dní. Obvykle se narodí 2 nebo 3 mláďata.

Délka života

Dožívají se 15 až 20 let.

Velikost

Váha zvířat se liší od pohlaví, samice 180 kg, samec až 300 kg.Výška v kohoutku: 1,10–1,25 m.

Chov v Zoo Dvorec

Za dobu držení tygrů v zoo bylo odchováno 10 mláďata. Z toho pouze jedno tzv. uměle, ostatní tygřata úspěšně odchovala samice Blacky.


Samec Dolar, narozen v ZOO Hodonín v roce 2001, zapsán v EEP.


Druh zařazen na seznam ohrožených druhů v Červené knize IUCN.


http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2011-2.RLTS.T15956A5333650.en

Tygr ussurijský se v Zoo Dvorec nachází:


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Ing. Veronika Fuková
Chci být patron
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádŠelmy (Carnivora)
Umístění v ZOOVýběh pro tygry ussurijské
Ilustrační fotografie k článku 10 let zoo a křtiny tygříka

10 let zoo a křtiny tygříka

Srpen patřil oslavám deseti let provozu zoologické zahrady. Připravili jsme pro návštěvníky program s africkou tématikou, dílničkami pro nejmenší a další zábavou. Hlavním hostem dne byl Honza Potměšil.

Ilustrační fotografie k článku Tygr ussurijský

Tygr ussurijský

Šelma, která drží ve světě prvenství co do velikosti mezi kočkovitými šelmami, největší poddruh tygra a zároveň také nejohroženější druh.

Ilustrační fotografie k článku Mezinárodní den tygrů - 29.7.2018

Mezinárodní den tygrů - 29.7.2018

Kočkovitá šelma s nádherným kožichem, vysokou inteligencí, elegancí a samotářským životem. Tak bychom mohli krátce specifikovat zvíře na samém vrcholu potravního řetězce. Přes to všechno je to jeden z nejohroženějších tvorů na planetě. Proč se tomu tak děje? Kolik ...

Ilustrační fotografie k článku Kde se kočky mají

Kde se kočky mají

Zoo Dvorec patří k mladším zoologickým zahradám u nás, a ačkoliv je rozlohou neveliká, v mnohém má primát. Připomeňme alespoň počet kočkovitých šelem, který se pohybuje kolem dvou desítek, a největší expozici kober.