Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Rys ostrovid (Lynx lynx)

Rys ostrovid je středně velká kočkovitá šelma přirozeně se vyskytující v Eurasii. Je největší kočkovitou šelmou Evropy a náleží mezi druhy chráněné Bernskou konvencí. Podle českých zákonů náleží mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit.

Rys ostrovid

Charakteristickým znakem rysů jsou černé chumáčky chlupů na trojúhelníkovitých uších a krátký ocas na konci černý. Zbarvení je hnědo béžové až červené s tmavě hnědýmy fleky, liší se od místa výskytu. V minulosti byl ve volné přírodě téměř vyhuben. Jeho stavy se podařilo obnovit díky reintrodukcím, které probíhali v 70. - 80. letech minulého století v Bavorském lese a na Šumavě. Aktivní bývá za soumraku a v noci, kdy se vydává na lov. Žije samotářským životem, pouze v době říje se potkávají samec se samicí.Jejich teritoria se mohou rozkládat na území i několika desítek metrů čtverečních. 

Biotop

Husté lesy, hory.

Potrava

Potrava je rozmanitá: malí savci jako jsou hlodavci, zajíci a srny, ale také ptáci jako jsou tetřevi a kachny.Denně spořádá 1-3 kg masa.Nesežranou kořist si zahrabává na další den.

Rozmnožování

Říje trvá od února do dubna; v květnu až červnu rodí samice 2-4 mláďata, která dva až tři měsíce kojí. Mláďata zůstávají ve společnosti matky až do další říje, matka je učí lovit. Pohlavní dospělosti mláďata dosahují mezi druhým až třetím rokem.

Délka života

Dožívá se 10 -15 let.

Velikost

Váha 20 - 30 kg, délka80 - 130cm, výška v kohoutku do 70cm.

Chov v Zoo Dvorec

Chovný pár, který odchoval několik mláďat.


 


Zařazen na seznam ohrožených druhů v Červené knize IUCN.


http://oldredlist.iucnredlist.org/details/12519/0

Rys ostrovid se v Zoo Dvorec nachází:


Adoptivní rodič

Josef Kernal Izolace
Chci být adoptivní rodič

Patroni

Monika Novotná
Chci být patron
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádŠelmy (Carnivora)
Umístění v ZOOVýběh pro rysy ostrovidy