Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Pavián babuin (Papio cynocephalus)

Pavián babuin je úzkonosý primát z čeledi kočkodanovitých. Má tři poddruhy.

Pavián babuin

Velikostí mezi paviány se řadí na druhé místo. Barva srsti je hnědá někdy se může zdát až zelená. Proto se jim také říká zelení paviáni nebo také psí opice. Vydávají totiž zvuky velice podobné psímu štěkotu. Jako většina primátů jsou vybaveni špičáky, kterými při zívání zastrašují případného predátora. Tlupu o počtu 20 - 100 jedinců tvoří dospělí samci a samice s mláďaty. Dokáží vytvořit loveckou taktiku a skolit i menší antilopu nebo jiný druh primáta. Po většinu dne se pohybují po zemi a na noc hledají úkryty v korunách stromů.

Biotop

Obývá galeriové i řídké lesy kterým dává přednost, lze se s nim setkat i v savanách. Nežije v horských oblastech, preferuje prostředí s dostatkem vody.

Potrava

V potravě se řadí mezi všežravce, konzumují plody, listy, pupeny, traviny, kořínky, různé hlízy, hmyz, vejce i menší obratlovce. Jsou zaznamenané případy, kdy pořádali lov na zajíce, kočkodany obecné nebo komby ušaté.V zoo jsou krmeni 2x – 3x denně velmi kvalitní potravou, která se skládá až z deseti druhů ovoce a zeleniny a je doplněna o vařené brambory, mléčné výrobky, pečivo, vařené maso a vejce, těstoviny nebo rýži ,piškoty, ořechy,sušené ovoce a o tzv. okus (větve listnatých stromů).Denní krmná dávka v zoo se pohybuje mezi 2 -2,5kg na jedno zvíře.

Rozmnožování

U paviánů babuinu má každý samec možnost se spářit se samici, pokud ho příjme. Období říje trvá u samice 32 dnů, za tu dobu se samice spáří s několika samci. Březost trvá 175 až 180 dnů, pak se rodí zpravidla jedno mládě o váze 850 g. Po narození je na matce zcela závislé, matka ho kojí asi rok.

Délka života

Dožívají se okolo 25 let.

Velikost

Samci měří okolo 120 cm a váží asi 25 kg, samice měří na délku 100 cm a váží 10 kg.

Chov v Zoo Dvorec

Od roku 2009 se z původní smíšené skupiny složené ze samců a samic postupně vytvořila plnohodnotná rodina. Každý rok se rodí 1 - 2 mláďata.


Druh zařazen do seznamu ohrožených druhů zvířat v Červené knize IUCN.


http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T92250442A92250811.en

Pavián babuin se v Zoo Dvorec nachází:


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádPrimáti (Primates)
Umístění v ZOOVýběh pro paviány babuiny
Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...

Ilustrační fotografie k článku Vánoce v zoo

Vánoce v zoo

Den očekávání, radosti a překvapení. Na Ježíška se těší každý i zvířata v zoo.