Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Lev pustinný (Panthera leo)

Lev pustinný je savec z čeledi kočkovitých a jeden ze čtyř druhů velkých koček rodu Panthera. Lev je po tygrovi druhá největší kočkovitá šelma.

Lev pustinný

Jediná šelma žijící ve společenství a jediná u které je patrný pohlavní dimorfismus - lví hříva.

Ve skupině vládne nejsilnější samec, který musí v období dospívání mladších samců své postavení obhajovat. Loví samice, pouze při lovu větších zvířat se zapojují i samci. Mláďata žerou jako poslední. V případě výměny vedoucího samce dochází k zabití a sežrání mláďat nastupujícím samcem. Tím přivede samice opět do říje a vznikne tak nová krev. Dokáží vyvinout rychlost až 60km/hod., ale pouze na krátkou vzdálenost. Pokud uloví dostatek potravy pak tráví většinu času spaním a válením. Na lov se vydávají jednou za 4 - 5 dní.

Biotop

Dříve se lvi pustinní vyskytovali v Africe, Asii, v Evropě a dokonce i v Americe. Dnes už jsou pouze v Africe a v Indii.

Potrava

Na lov se většinou vydávají až v podvečerních hodinách. Lvi mají v noci velmi dobrý zrak, čich a sluch. Jejich potravou se ve volné přírodě stávají pakoně, zebry, prasata, buvoli. Málokdy útočí na žirafy nebo na větší zvířata. Lvi potřebují denně 5 – 7 kg masa. V zajetí se lvi krmí kuřecím, hovězím či telecím masem. Vepřové maso se nepodává z důvodů tučnosti.

Rozmnožování

Říje se vyskytuje u samic několikrát do roka. Pár je neustále v blízkém kontaktu a páří se 20 – 40 krát denně. Březost trvá 110 dní. Poté lvice porodí 1 – 4 koťata. Ve volné přírodě se koťata v 80 % nedožijí ani dvou let. V zoologických zahradách je úspěšnost odchovu znatelně vyšší.

Délka života

Lvi se ve volné přírodě dožívají okolo 14 let a v zajetí až okolo 20 let.

Velikost

Samci váží okolo 150 – 200 kg a samice okolo 120 – 150 kg

Lev pustinný se v Zoo Dvorec nachází:


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Mgr. Jelena Tomicová
Chci být patron
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádŠelmy (Carnivora)
Umístění v ZOOVýběh pro lvy pustinné
Ilustrační fotografie k článku První mládě roku 2017

První mládě roku 2017

Mládě lva pustinného přišlo na svět v lednu.

Ilustrační fotografie k článku Křest lvíčete

Křest lvíčete

V první březnovou sobotu (4.3.2017) jsme společně s hercem panem Ondřejem Veselým pokřtili lvíče Shinu. Krásné počasí, sympatický kmotr, fascinující lvíče a příjemní návštěvníci, to vše vytvořilo krásnou atmosféru, kterou si všichni užili.