Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus)

Krokodýl nilský ( Crocodylus niloticus) nejhojnější a nejznámější druh krokodýla, patří rovněž k druhům, dorůstajícím největší velikosti. Vyskytuje se na většině území Afriky.

Krokodýl nilský

Samci jsou teritoriální a zejména v období páření neváhají napadat jiné krokodýly. Přes den se krokodýli nejčastěji sluní na břehu, odkud při vyrušení prchají do vody. Nejaktivnější jsou za soumraku, kdy také zpravidla loví. Přestože krokodýl na souši působí neohrabaně, při útěku nebo útoku na kořist dokáže vyvinout značnou rychlost. Ve vodě krokodýl nilský plave horizontálním vlněním dlouhého ocasu. Při útoku na kořist se krokodýl dokáže prudce vymrštit z vody do výšky 1-2 m. K odpočinku si krokodýli nilští vyhrabávají pod břehem prostorné nory, které mohou měřit až 10 m. Zde přečkávají i dlouhotrvající sucha nebo období nedostatku potravy, často i více zvířat pohromadě.

Mláďata loví především hmyz, žáby, korýše, pavouky a malé rybky. Starší zvířata se živí téměř výhradně rybami, část potravy činí korýši, měkkýši, žáby, vodní hmyz a drobní savci či plazi. Dospělá zvířata loví velké ryby, želvy a jiné plazy, vodní ptáky, ale také savce, až do velikosti žirafybuvola, mladého hrocha či slůněte. Častější kořistí jsou však pakoněprasata bradavičnatávoduškysitatungy či jiné antilopy.

Biotop

Vodní toky, řeky, jezera, mokřady.

Potrava

Hmyz, žáby, ryby, savci až do velikosti buvola.

Rozmnožování

Samice klade 20 - 80 vajec, inkubace vajec 85 - 95 dní.

Velikost

Délka do 400 - 450 cm.

Chov v Zoo Dvorec

Od září 2017.

Krokodýl nilský se v Zoo Dvorec nachází:


Adoptivní rodič

Fanda a Honzík Dudovi, Ledenice
Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádKrokodýli (Crocodilia)
Umístění v ZOOPavilonek s akvaterárii
Ilustrační fotografie k článku Největší plazi v zoo

Největší plazi v zoo

Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus) Jedná se o nejhojnější a nejznámější druh krokodýla, patří rovněž k druhům, dorůstajícím největší velikosti. Vyskytuje se na většině území Afriky.