Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius)

Též nazývaný „říční kůň“ je velký sudokopytník z čeledi hrochovitých, adaptovaný k životu ve vodním prostředí. Vyskytuje se v Africe na jih od Sahary.

Hroch obojživelný

Dříve byli hroši pokládáni za příbuzné prasat, podle nedávných výzkumů však mají mnohem bližší příbuzenské vztahy k předkům kytovců.

Hroch je nejtěžším recentním druhem sudokopytníka a třetím nejtěžším suchozemským živočichem. Dospělý samec měří až 360 cm, dosahuje výšky v kohoutku 165 cm a hmotnosti přes tři tuny, samice jsou zpravidla menší (až o třetinu). Hroší samci mají obvykle větší hlavu, delší ocas a vyšší končetiny než samice. Vyskytují se pouze v oblastech s dostatkem vody. Preferují stojaté nebo pomalu tekoucí vody, případně rozsáhlejší bažiny porosty rákosušáchoru a další bahenní vegetace. V místech, kde nejsou loveni, jsou hroši poměrně málo plaší a objevují se dokonce i na řekách, protékajících většími městy.

Hroši jsou býložravci, spásají rostliny pod vodou a nepohrdnou ani travinami, které jiná zvířata nežerou. Denně sežere 30-40kg rostlinné potravy. Rozmnožují se celoročně a samice po 230 dnech rodí jedno mládě. Kojeno je asi 8 měsíců. Malá mláďata vozí matka na hřbetě. Může se dožít až 50 let, ve volné přírodě o něco méně. Nejnebezpečnější savec Afriky je vybaven kly, které mu slouží k obraně před predátory a u samců k boji o samici. Dokáže na souši běžet až 50km/hod.

Biotop

Řeky, jezera, bažiny a jiné druhy vod.

Potrava

Různé druhy rostlin, trav a někdy okusují i keře a sbírají spadlé ovoce. Spásají také vodní rostliny, které jim pomáhají trávit složitý žaludek. V noci se pase na souši.

Rozmnožování

Hrošice je březí 230-240 dní a rodí většinou jedno mládě.

Délka života

Ve volné přírodě až 40 let, v zajetí až 55 let.

Velikost

Váha 2 500 kg - 3 000 kg. Délka 320 - 360 cm.

Hroch obojživelný se v Zoo Dvorec nachází:


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádSudokopytníci (Artiodactyla)
Umístění v ZOOPavilon pro hrochy.
Ilustrační fotografie k článku Buborék si hraje v bazénu

Buborék si hraje v bazénu

Hroší hra s míčem v bazénu v ZOO Dvorec