Zvířata a zimní spánek

Často se setkáváme s názorem, jestli už máme „zazimovaná“ zvířata a zda už spí. S úsměvem na rtech musíme vždy odpovědět – bohužel.

 

Tento zažitý mýtus musíme vyvracet, týká se pouze zvířat evropské fauny z řádu plazů, výjimečně velkých savců a to konkrétně medvědů žijících v přirozených podmínkách mimo zoo. Je jen málo dalších jedinců, kteří uléhají k zimnímu spánku.

Zimní spánek u zvířat v zoo by měl asi velký úsporný výsledek co do náročnosti krmných dávek, nákladů na vytápění a zaměstnance, ale na druhou stranu by se zoo stala mrtvou krajinou bez života a energie.

Proto bychom vás rádi pozvali na procházku po zimní zoo, ve které vládne klid a pohoda. O to více si lze užít tento čas, protože si můžete prohlídku vychutnat bez zbytečné tlačenice a hluku ostatních návštěvníků.

Na zimu se těší a patřičně si ji užívají tygři ussurijští, medvědice, která mimochodem v lednu oslaví své 22. narozeniny, vlci jsou v nejlepší kondici a rysi se jen málo skovávají před zraky lidí. Chladné a krátké dny si patřičně vychutnávají i exotická zvířata, i když jen nakrátko, ale i oni mají potřebu čerstvého vzduchu. Venku se zdržují velbloudi a další domácí zvířata. Ohřát se lze v pavilonu s jedovatými hady, u hrocha nebo u krokodýlů a želv. Drápkaté opičky nebo exotičtí ptáci se dají pozorovat přes okna do jejich ubikací a čekání na komentovaná krmení je možné zkrátit v Hospůdce u krokodýla horkými nápoji.