Tygří pedikúra.

Není obvyklé, abychom prováděli úpravu drápů šelmám. Bohužel někdy musí dojít i takovému zákroku.

Již delší dobu jsme u samice tygra ussurijského pozorovali, že při skákání nebo rychlejším pohybu nedošlapuje plnou vahou na přední nohu. U samice, jejíž věk se blíží 18, jsme to přisuzovali spíše zdravotním obtížím spojenými s jejím stářím.

I přes podávané výživové doplňky se stav s nohou nelepšil, naopak zhoršoval.

Blacky nikdy neměla potíže s drápy a velmi často byla viděna jak si je přirozeně obrušuje na kmenech stromů. Z toho důvodu nás myšlenka zarůstajících drápů nenapadla. Spíše jsme uvažovali o možném poranění, nebo zapíchnutí cizího předmětu do tlapy.

Až při dlouhodobém pozorování tygřice, když měla dobrou náladu a předváděla se a válela v blízkosti plotu nám sama ukázala problém, který ji trápil. Jakoby nám chtěla říct,že s tímto si sama neporadí.

V levé tlapě měla dva zarůstající drápy. Po konzultaci s veterinárním lékařem bylo rozhodnuto o neodkladném zákroku, který však s ohledem na její věk byl velmi riskantní.

Uspávání zvířat ve vysokém věku nemusí vždy dopadnout dobře. Zde nebyla jiná cesta. Bez zákroku by hrozila infekce a úmrtí zvířete.

Čekali jsme na vhodné počasí a ve čtvrtek 6.12. 2018 byla tygřice uspána, drápy odstraněny, podány antibiotika a ostatní už bude záviset na ní samotné. Celý zákrok netrval dlouho, Blacky se ukázala jako statečná samice. Vše zvládla naprosto ukázkově a celý tým projevil profesionální spolupráci. Na naší straně byl i fakt, že je samice v naprosto dobré zdravotní a výživové kondici.

Přejeme Blacky rychlou rekonvalescenci a spoustu krásných dní, které v její společnosti budeme moct všichni prožít.