Narození bílých jihoafrických lvíčat (Panthera leo krugeri)

Zoologická zahrada přepisuje historii chovu lvů. Ve čtvrtek 4. 5. 2017 byl zaznamenán dlouho očekávaný prvoodchov jihoafrických bílých lvů. Pár těchto vzácných lvů byl do zoo Dvorec dovezen na konci srpna roku 2016. Samice Tia (7 let) a samec Agi (6,5) se poměrně rychle adaptovali na nové prostředí.

Páření probíhalo v polovině ledna. Samice lvů jsou březí cca 116 dní. Koncem dubna bylo již patrno, že spojení bylo úspěšné.

Ve čtvrtek ráno již samice nevylezla z ubikace do výběhu, což není pro její chování obvyklé. Při první kontrole nebyly zaznamenány žádné známky blížícího se porodu. Během další kontroly před polednem měla lvice u sebe tři již očištěná mláďata. Další kontrola v odpoledních hodinách přinesla informaci o čtvrtém mláděti. Měli jsme velkou radost, protože se jedná o první mláďata těchto vzácných bílých lvů (Panthera leo krugeri) v historii Českých a Slovenských zahrad. To jsme netušili, že při večerní kontrole napočítáme mláďat 5. Lvíčata tohoto druhu se rodí bílá a mají modré oči.

Jedná se o největší poddruh lva pustinného, který rodí obvykle 2 – 3 mláďata a velmi vzácně i 4. K dnešnímu dni je mláďatům 19 dní, samice se o všech pět vzorně stará. Přirozený odchov všech mláďat je dalším velkým úspěchem v chovu lvů.

Informace o tomto úspěchu může být zveřejněna až nyní a to proto, že bylo potřeba zajistit samici klid na péči o narozená mláďata. Zaznamenali jsme, že matka občas vynáší mláďata do výběhu.