Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře je vždy tou největší odměnou za péči a starost.

V lednu nás překvapila lvice Nina nečekaným porodem lvíčete, které ponechala ve velkých mrazech svému osudu. Přišel tedy na řadu ošetřovatel jako lví máma. K těmto rodičovským povinnostem nám velké vrásky na čele způsobil požár v zimovišti ptáků a savanových prasat. Nemalé škody, které způsobil na majetku nebyly tak zničující jako fakt, že jsme přišli o zvířata v této ubikaci. Některá jsme již nedokázali znovu do chovu získat.

Velmi významným měsíce pro nás byl květen. Očekávaný porod bílé jihoafrické lvice přinesl další a současně i zlomový bod tohoto roku. K obrovskému úžasu všech nám lvice Tia nadělila pět fantastických bílých klubíček. Tím si zajistila světový rekord v porodu a zároveň přirozeném odchovu. Všechna lvíčata byla zdravá, života schopná a u rodičů zůstala celých 6 měsíců. Po této době byl matce ulehčen život a mláďata byla přesunuta do nově vybudovaného zázemí.

Jaro patřilo rozmnožení drápkatých opiček. Ze čtyř druhů, které v zoo chováme, se podařilo odchovat tři druhy po dvojčatech. V říši primátů se do skupiny paviánů babuinů narodilo další mládě.

Dobře fungující smečka vlků se postarala o jedno mládě. Nově sestavené páry ibisů posvátných zahnízdily a postupně vyvedly pět ptáčat, která rostla před očima a v ubikaci kaloňů se o přírůstky postaraly hned tři samice.

První úspěch jsme slavili, a to opět raritní, v pavilonu Venomous. Po nakladení vajec kobry indické se ze sedmi vajec vylíhlo osm kobřiček. Všechna krásně zbarvená a zdravá.

V červenci se stal další „zázrak“ – samice tygra ussurijského Blacky, která se svým partnerem Dolarem patří mezi jedny z nejstarších zvířat v zoo (16 let) porodila 10. mládě. Jarnímu páření jsme nedávali žádnou naději na zabřeznutí a o to více jsme měli radost z přírůstku. Sameček při oslavách 10. výročí zoo dostal od svého kmotra Jana Potměšila důstojné jméno Othello.

V poslední čtvrtině roku se tradičně rodila mláďata buvolů, lam a prasat.

Závěrem roku lze říct, že rok 2017 byl po všech stránkách nejúspěšnější.