Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Lev pustinný

Lvi jsou asi nejznámější kočkovitou šelmou. Lev je hned po tygrovi největší kočkovitou šelmou. Lvi se ve volné přírodě dožívají okolo 14 let a v zajetí až okolo 20 let. Samci váží okolo 150 – 200 kg a samice okolo 120 – 150 kg. Hlavním rysem lvů samců je jejich hříva. Dříve se lvi pustinní vyskytovali v Africe, Asii, v Evropě a dokonce i v Americe. Dnes už jsou pouze v Africe a v Indii.


| Zhlédnuto: 1571x
Lev pustinný

V porovnání s ostatními kočkovitými šelmami jsou lvi velmi sociální zvířata. Žijí ve smečkách, kterou povětšinu  tvoří  až pět samic, mláďata a dva samci. Mají vyhrazená svá teritoria, kde se pohybují a chrání si ho. Loví převážně samice, ale právo na kořist má vždy první nejsilnější samec z tlupy. V zajetí pokud jsou lvi starší, vyhledávají spíše klid a s ostatními lvy se nesnesou. Proto je můžeme v zoologických zahradách nacházet v samostatném výběhu.

Lvi povětšinu dne odpočívají a to až 20 hodin denně. Na lov se většinou vydávají až v podvečerních hodinách. Lvi mají v noci velmi dobrý zrak, čich a sluch.  Jejich potravou se ve volné přírodě stávají pakoně,  zebry, prasata, buvoli. Málokdy útočí na žirafy nebo na větší zvířata. Lvi potřebují denně 5 – 7 kg masa. V zajetí se lvi krmí kuřecím, hovězím či telecím masem. Vepřové maso se nepodává z důvodů tučnosti.

Říje se vyskytuje u samic několikrát do roka. Pár je neustále v blízkém kontaktu a páří se 20 – 40 krát denně.  Březost trvá 110 dní. Poté lvice porodí 1 – 4 koťata. Ve volné přírodě se koťata v 80 % nedožijí ani dvou let. V zoologických zahradách je úspěšnost odchovu znatelně vyšší.

Zajímavosti:

  •  Pokud se narodí bílý lev či albín, jde pouze o genetickou anomálii. Ve volné přírodě  však nemají velkou šanci na přežití.
  •  Lvi se mohou křížit s ostatními druhy kočkovitých šelem. Například ve spojení  s tygrem je to ,,liger“. Dále se mohou křížit s levharty nebo jaguáry.  Samozřejmě  se to nedoporučuje.
  •  V mnoha kulturách jsou lvi považováni za silná a ušlechtilá zvířata. Lev také  představuje krále zvířat.
  •  Lvi jsou nejvíce ohrožováni nemocemi a lidmi.