Lev jihoafrický bílý

Jedno z nejvzácnějších zvířat na světě Lva jihoafrického bílého můžete vidět v ZOO Dvorec.

Zoologická zahrada Dvorec na konci prázdnin přivítala jedno z nejkrásnějších a nejvzácnějších zvířat naší planety. Ano řeč je o Bílých lvech. Chovný pár byl transportován z polské zoologické zahrady a doplnil tak  kolekci šelem chovaných v zoo Dvorec. Šestiletý samec jménem Aga a stejně stará samice Tia si velice rychle osvojili nový prostor, který budou obývat společně se samicí Elíšou.

Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu vedle bílých tygrů.

Je jen jedno místo na světě, kde se opravdu vyskytují bílí lvi ve volné přírodě a tím je Timbavati, oblast hranic Jižní Afriky v sousedství s Krugerovým národním parkem. Bílý lvi nejsou albíni, ale genetická rarita, která se váže unikátně pouze k jediné endemické oblasti na světě - jihoafrické Timbavati.

U jihoafrických lvů se vzácně vyskytuje leucismus, což je ztráta kožního pigmentu způsobující výrazně světlé až bílé zbarvení kůže a srsti. Bílí lvi žijí ve volné přírodě zcela výjimečně (2016 - cca 13 jedinců), v zoologických zahradách je jejich výskyt častější (2016 - cca 100 jedinců).

Mláďata těchto lvů se rodí sněhově bílá a s postupem času se jejich zbarvení mění až do žluté. Barva očí je modrá a barva srsti a hřívy nejsou barevně odlišeny. Celkově jsou mohutnější a vyšší než lvi pustinní a to je řadí za tygra ussurijského na druhou příčku největších šelem na světě.