Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Křtiny bílých lvíčat

Datum: 19.6.2017 | Zhlédnuto: 4302x

Už tuto neděli dostanou lvíčata svá jména. Kmotrem bude herečka afrického původu Eliška Mesfin Boušková alias doktorka Aisha.


Čtvrtek 4. 5. 2017 se stal nejúspěšnějším dnem v letošním roce. V ranních hodinách začala rodit samice bílého lva jihoafrického Tia. Předpokládali jsme, že mláďata mohou být 2 – 3, tak jak bývá standartně v odchovech této šelmy, výjimečně se rodí i čtyřčata. Každý porod je velmi hlídán, ale není do průběhu zasahováno ani ošetřovateli nebo veterinářem. Toto se děje pouze v naprosto výjimečných situacích ohrožujících život matky. Lvice vše zvládala sama a v naprostém klidu. V průběhu dne se narodila tři mláďata v odpoledních hodinách byla již čtyři. Považovali jsme porod za ukončený. K velkému překvapení došlo při večerní kontrole ubikace, kdy jsme spočítali mláďat 5. Okamžitě jsme vše konzultovali s veterináři, byla upravena krmná dávka pro samici, tak aby uživila všechna lvíčata i sebe a byl nastolen režim ošetřování, tak aby samice nebyla žádným způsobem rušena. Samec Agi měl ke lvíčatům také stálý přístup. Lvi jsou jedinou šelmou, která žije ve skupině a tak jako ve volné přírodě rodí matka v blízkosti smečky a poté se o mláďata starají všichni členové skupiny, tak ani u nás není samec separován. První týdny byly velmi napjaté, všechna mláďata přibývala na váze, matka jevila známky naprosté spokojenosti. Postupně vynášela mláďata ukazovat návštěvníkům a nyní když jsou jim dva měsíce už tráví spoustu času s rodiči ve venkovním výběhu. Lvíčata této šelmy se rodí sněhově bílá a kolem třetího roku se jejich barva srsti změní ve žlutou, barva očí je od narození modrá.

Přirozený porod a odchov pěti mláďat lva jihoafrického je ve světě naprostou raritou.. Nedohledali jsme žádné informace o tom, že by se tohle podařilo někdy dříve v jiné zoologické zahradě. Tímto se Zoo Dvorec zařadila mezi úspěšné chovatele a jsme na naše zvířata velmi hrdí.